Co to jest Pumptrack?

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31

Pumptrack to tor mający kształt pętli przeznaczony głównie dla rowerzystów, chociaż korzystają z niego również osoby jeżdżące na rolkach, desce i hulajnodze. Na tor ten składają się wzniesienia i pochyłe zakręty, które umożliwiają jazdę na rowerze bez pedałowania – w tzw. systemie „pompowania”. Rowerzysta nabiera prędkości poprzez balansowanie ciężarem własnego ciała – najprościej mówiąc stara się przenieść ciężar ciała na przód roweru przy zjeździe ze wzniesienia i na tył roweru przy wjeździe na muldę. W ten sposób może rozpędzić rower do znacznej prędkości, zupełnie nie używając pedałów. Taka technika jazdy przydaje się szczególnie osobom, które lubią jeździć po trudnym terenie i chętnie porywają się na długie, ciężkie wycieczki oraz miłośnikom jazdy wyczynowej. Technika pompowania pomaga w jeździe górskiej, w której tak ważne jest wyczucie roweru, umiejętność balansowania na stromych terenach i zdolność do rozważnego rozkładania własnych sił.

Pumptrack w Grodzisku Mazowieckim

Historia pumptracków.

Początki
Inspiracją dla stworzenia pumptracków były tory przeznaczone do jazdy na rowerach BMX, popularne szczególnie w latach 70 i 80 XX wieku. Jednak tory BMX znacznie różniły się od współczesnych rowerowych pętli. Przede wszystkim miały wyznaczony początek i koniec. W torach BMX chodziło o jak najszybsze pokonanie trasy oraz wykorzystanie wzniesień do wykonywania popisowych skoków a nawet obrotów na rowerach. Stworzenie pierwszych pumptracków przypominających znane nam dzisiaj obiekty przypisuje się Australijskim rowerzystom górskim, którzy konstruowali dzikie tory wykopane w ziemi w pierwszych latach XXI wieku.

Zapotrzebowanie na obiekty do ćwiczeń rowerowych trików i do szlifowania umiejętności jazdy górskiej.
Wraz ze spopularyzowaniem się skateparków wśród cyklistów, pojawił się popyt na obiekty, na których początkujący rowerzyści wyczynowi mogliby zacząć swoją przygodę ze skokami i trikami oraz lepiej wyczuć pojazd. Rozpoczynanie nauki jazdy wyczynowej od razu na rampie skateparku często kończyło się przykrymi wypadkami i urazami. Duże ryzyko zniechęcało mniej odważnych rowerzystów. Jako odpowiedź pojawiły się tory pełne wzniesień i zakrętów, odpowiednie do pierwszych zabaw i akrobacji.
Pumptracki były również potrzebne wspomnianym wcześniej cyklistom górskim. Popularyzacja jazdy w trudnym terenie a co za tym idzie coraz większa społeczność pasjonatów górskich przejażdżek zachęcała miasta i miejscowości do inwestycji środków publicznych w rowerowe parki. Powodem do budowania rowerowych torów było również przekonanie, że można w ten sposób zachęcić więcej ludzi do jazdy na rowerze, co mogłoby częściowo rozwiązać problem zbyt dużej liczby samochodów w mieście i korków.
W ciągu tych kilkunastu lat naszego stulecia stworzono tory o przeróżnych kształtach i wielkościach. Powstały pumptracki drewniane, betonowe a ostatnio coraz większa popularność zaczęły zyskiwać tory modułowe – kompozytowe. Na początku dzikie usypiska z ziemi w ustronnych miejscach, teraz stały się modnymi obiektami o abstrakcyjnych kształtach i kolorach nie tylko będąc miejscem sportu ale i ozdobą miasta

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps

  FlowRampa to obiekt sportowy XXI wieku, dzięki swojemu designowi świetnie współgra z miejską architekturą oraz bez wątpienia stanowi jedno z bardziej innowacyjnych miejsc tego typu.

  2021/08/04 Czytaj dalej
 • Zalety pumptracków modułowych/mobilnych Zalety pumptracków modułowych/mobilnych

  Pumptrack to tor składający się z wzniesień nazywanych muldami, które umożliwiają jazdę na rowerze w tzw. systemie pompowania – nabierania prędkości poprzez prace ciężarem ciała a nie poprzez pedałowanie. Tory takie, stworzone z myślą o rowerzystach są ob

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw

  Coraz częściej spotykamy kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet czasem kilkuset metrowe tory, zwykle mające kształt spirali, na których szaleją rowerzyści, skateboardziści i osoby jeżdżące na rolkach lub hulajnodze. Szybko rozprzestrzeniająca się moda na pum

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw

  Pumptrack to tor rowerowy, mający zazwyczaj kształt okręgu chociaż niejednokrotnie przybierający inne formy, na przykład ósemki. Tor ten pełen wzniesień i spadów, ostrych zakrętów jest pomysłową konstrukcją umożliwiającą jazdę w systemie tzw. „pompowania”

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/27 Czytaj dalej
 • Jak jeździć rowerem na pumptracku – podstawy Jak jeździć rowerem na pumptracku – podstawy

  Niekiedy pumptrack jest trasą wykopaną w ziemi, gdzie indziej to tor betonowy a coraz częściej także wykonany z kompozytów pumptrack modułowy. To właśnie ten typ często montowany jest w ostatnich latach w parkach, przy szkołach i na placach.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/20 Czytaj dalej