Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31

Coraz częściej spotykamy kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet czasem kilkuset metrowe tory, zwykle mające kształt spirali, na których szaleją rowerzyści, skateboardziści i osoby jeżdżące na rolkach lub hulajnodze. Szybko rozprzestrzeniająca się moda na pumptracki, zarówno te wykopane w ziemi, betonowe jak i stworzone z kompozytowych modułów, obejmuje coraz więcej miast i miejscowości. Nic w tym dziwnego, ponieważ pofalowane tory przyciągają wielu gości w bardzo zróżnicowanym wieku.

Pumptrack - obiekt sportowy dla dzieci
Pumptracki – korzyści dla małych kolarzy.
Na pumptracki szczególnie entuzjastycznie reagują mali rowerzyści, którym nie wystarcza zwykła jazda po ścieżce rowerowej. Dzieci czerpią ogromną przyjemność z szaleństw na wzniesieniach i zakrętach, jednocześnie ćwicząc swoje umiejętności rowerowe w bezpiecznych warunkach. Dlatego też takie rowerowe tory coraz częściej stanowią element większych placów zabaw i parków. Na rowerowym placu zabaw mali kolarze mają okazję poćwiczyć specyficzną jazdę poprzez „pompowanie” – utrzymywanie tempa jazdy nie przez pedałowanie ale dzięki wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. „Pompowanie” wymaga przeniesienia ciężaru ciała na przód roweru przy zjeździe ze wzniesienia toru (oparcie się na kierownicy roweru, najlepiej na stojąco) i przeniesienie ciężaru na tył roweru przy wjeździe na muldę. Jazda przez pompowanie uczy koordynacji, wyczucia równowagi, pozwala zauważyć jak zachowuje się rower na różnego rodzaju przeszkodach i ostrych spadach przy różnej prędkości i nachyleniu jazdy. Opanowanie jazdy na pumptracku pomaga sprawniej i bezpieczniej jeździć po trudnym terenie – przyda się chętnym na rowerowe wycieczki, szczególnie górskie.
Tory do ćwiczeń umiejętności jazdy na rolkach, desce i hulajnodze.
Pierwotną grupą docelową miejskich torów byli rowerzyści. Jednak pumptracki zostały zagarnięte również przez miłośników jazdy na rolkach, desce i hulajnodze. Takie tory stanowią dobre szkolenie przed przeniesieniem się na inne, bardziej wymagające obiekty takie jak skateparki. Mali skateboardziści, miłośnicy rolek i hulajnóg rozwijają wyczucie swojego sprzętu i zaliczają pierwsze upadki na bezpieczniejszych obiektach, zanim podbiją betonowe rampy. Oczywiście, aby jazda była bezpieczna, dzieci jak i starsi użytkownicy pumptracków powinni zadbać o właściwe przygotowanie a więc przede wszystkim kask. Warto również założyć ochraniacze na ręce i nogi.
Pumptracki – popularna inwestycja miejska.
Ponieważ pumptracki cieszą się dużą popularnością, zaszczepiają aktywność sportową wśród najmłodszych i są stosunkowo niedrogą i szybką do wykonania inwestycją, stają się coraz częstszym wyborem przy planowaniu przestrzeni miejskiej. Powstaje coraz więcej obiektów - w ostatnim czasie szczególnie w wersji modułowej, która możne zostać skonstruowana w docelowym miejscu nawet w kilkanaście godzin a jej demontaż nie stanowi większego problemu. Również szkoły i instytucje powoli zaczynają otwierać się na rowerowe place zabaw w ramach promowania różnorodnej aktywności sportowej wśród najmłodszych.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps

  FlowRampa to obiekt sportowy XXI wieku, dzięki swojemu designowi świetnie współgra z miejską architekturą oraz bez wątpienia stanowi jedno z bardziej innowacyjnych miejsc tego typu.

  2021/08/04 Czytaj dalej
 • Zalety pumptracków modułowych/mobilnych Zalety pumptracków modułowych/mobilnych

  Pumptrack to tor składający się z wzniesień nazywanych muldami, które umożliwiają jazdę na rowerze w tzw. systemie pompowania – nabierania prędkości poprzez prace ciężarem ciała a nie poprzez pedałowanie. Tory takie, stworzone z myślą o rowerzystach są ob

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Co to jest Pumptrack? Co to jest Pumptrack?

  Pumptrack to tor mający kształt pętli przeznaczony głównie dla rowerzystów, chociaż korzystają z niego również osoby jeżdżące na rolkach, desce i hulajnodze. Na tor ten składają się wzniesienia i pochyłe zakręty, które umożliwiają jazdę na rowerze bez ped

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw

  Pumptrack to tor rowerowy, mający zazwyczaj kształt okręgu chociaż niejednokrotnie przybierający inne formy, na przykład ósemki. Tor ten pełen wzniesień i spadów, ostrych zakrętów jest pomysłową konstrukcją umożliwiającą jazdę w systemie tzw. „pompowania”

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/27 Czytaj dalej
 • Jak jeździć rowerem na pumptracku – podstawy Jak jeździć rowerem na pumptracku – podstawy

  Niekiedy pumptrack jest trasą wykopaną w ziemi, gdzie indziej to tor betonowy a coraz częściej także wykonany z kompozytów pumptrack modułowy. To właśnie ten typ często montowany jest w ostatnich latach w parkach, przy szkołach i na placach.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/20 Czytaj dalej