Zalety pumptracków modułowych/mobilnych

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31

Typy pumptracków.

Pumptrack to tor składający się z wzniesień nazywanych muldami, które umożliwiają jazdę na rowerze w tzw. systemie pompowania – nabierania prędkości poprzez prace ciężarem ciała a nie poprzez pedałowanie. Tory takie, stworzone z myślą o rowerzystach są obecnie wykorzystywane równie chętnie przez skateboardzistów, rolkarzy i osoby jeżdżące na hulajnodze.
Za pierwsze pumptracki na świecie można uznać tory wykopane w ustronnych miejscach „na dziko”. Potrzeba rozwijania umiejętności kolarskich na trudnym terenie i sama chęć rozrywki zachęcała rowerzystów by tworzyć takie nielegalne obiekty w opuszczonych miejscach. Z czasem zaczęto wykonywać oficjalne pumptracki wykopane w ziemi, pumptracki drewniane i betonowe. Jednak tory ziemne i te drewniane były niezbyt trwałe. Natomiast betonowe konstrukcje, chociaż trwałe i stabilne stanowiły dużą ingerencję w dany teren a zmiana ich lokalizacji nie była prosta. Najnowszym typem pumptracków są obiekty modułowe, które pod wieloma względami wygrywają z poprzednikami.

Pumptracki modułowe - stabilność przy mobilności.

Pumptracki modułowe chociaż trwałe i stabilne, są stosunkowo proste w montażu. Złożenie toru w miejscu docelowym z modułów zajmuje zazwyczaj kilka godzin a jego demontaż i ewentualne przeniesienie też nie stanowi większego problemu. Z tego powodu takie tory mobilne są chętnie wynajmowane na wydarzenia lokalne takie jak np.: festyny, święta rowerowe, maratony. Często spotyka się je również w galeriach handlowych i na eventach promocyjnych.

Pumptrack na evencie w galerii handlowej w Lubinie


Za stabilność i trwałość obiektów odpowiadają materiały, z których wykonano moduły. Do nawierzchni zazwyczaj używany jest wytrzymały kompozyt, który jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Do części nośnej w większości przypadków wykorzystuje się podwójnie laminowaną, wodoodporną sklejkę.

Elastyczność projektu.

W przeciwieństwie do pumptracku betonowego, wersja modułowa umożliwia zmianę kształtu i wielkości toru bez większego trudu. Ponieważ moduły są dosyć łatwe do montażu i demontażu, można najpierw postawić niewielki tor i rozbudowywać go w kolejnych latach. Pozwala to na dopasowanie konstrukcji do miejsca i ilości chętnych riderów. Do tego umożliwia rozłożenie kosztów w czasie.
Pumptrack modułowy może stanąć w dowolnym miejscu o ile nachylenie terenu nie przekracza 3%. Obiekty montowane na stałe wymagają odpowiednio utwardzonej nawierzchni, aby z czasem konstrukcja nie została narażona na uszkodzenie w skutek np. obsunięcia się części podłoża. Tory wypożyczone na krótkie wydarzenie często są montowane nawet np.: na trawie w parku.
Pumptracki modułowe przyjęły się na dobre i zapewne większość z nas natknęła się już na niejedną taką konstrukcję. Są montowane w parkach, mijamy je na placach miejskich i w galeriach handlowych. Może w najbliższym czasie warto wziąć rower lub założyć rolki i sprawdzić jak jeździ się na tych pomysłowych torach.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps

  FlowRampa to obiekt sportowy XXI wieku, dzięki swojemu designowi świetnie współgra z miejską architekturą oraz bez wątpienia stanowi jedno z bardziej innowacyjnych miejsc tego typu.

  2021/08/04 Czytaj dalej
 • Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw

  Coraz częściej spotykamy kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet czasem kilkuset metrowe tory, zwykle mające kształt spirali, na których szaleją rowerzyści, skateboardziści i osoby jeżdżące na rolkach lub hulajnodze. Szybko rozprzestrzeniająca się moda na pum

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Co to jest Pumptrack? Co to jest Pumptrack?

  Pumptrack to tor mający kształt pętli przeznaczony głównie dla rowerzystów, chociaż korzystają z niego również osoby jeżdżące na rolkach, desce i hulajnodze. Na tor ten składają się wzniesienia i pochyłe zakręty, które umożliwiają jazdę na rowerze bez ped

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw

  Pumptrack to tor rowerowy, mający zazwyczaj kształt okręgu chociaż niejednokrotnie przybierający inne formy, na przykład ósemki. Tor ten pełen wzniesień i spadów, ostrych zakrętów jest pomysłową konstrukcją umożliwiającą jazdę w systemie tzw. „pompowania”

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/27 Czytaj dalej
 • Jak jeździć rowerem na pumptracku – podstawy Jak jeździć rowerem na pumptracku – podstawy

  Niekiedy pumptrack jest trasą wykopaną w ziemi, gdzie indziej to tor betonowy a coraz częściej także wykonany z kompozytów pumptrack modułowy. To właśnie ten typ często montowany jest w ostatnich latach w parkach, przy szkołach i na placach.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/20 Czytaj dalej