Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/27

Rodziny z dziećmi coraz chętniej spędzają wolne popołudnia i weekendy w parkach. Miasto odpowiada na ten nowy, zdrowy trend oferując swoim mieszkańcom coraz to piękniejsze skwery, place. Dla najmłodszych powstają pomysłowe place zabaw, w których piaskownica i ślizgawka już dawno przestały być głównymi atrakcjami. Coraz częściej można spotkać ścianki do wspinaczki otoczone dla bezpieczeństwa piaskiem. Nierzadkim widokiem są też liny z uchwytami do zjeżdżania, parki linowe, pomysłowe domki, tablice to rysowania kredą a także pumptracki – atrakcje dla małych jak również dorosłych rowerzystów.

Pumptrack kompozytowy | Pumptrack.eu

Rowerowy plac zabaw pomaga szlifować zdolności kolarskie.

Pumptrack to tor rowerowy, mający zazwyczaj kształt okręgu chociaż niejednokrotnie przybierający inne formy, na przykład ósemki. Tor ten pełen wzniesień i spadów, ostrych zakrętów jest pomysłową konstrukcją umożliwiającą jazdę w systemie tzw. „pompowania”. Oznacza to, że rowerzysta nabiera prędkość nie przez pedałowanie ale przez wykonywanie specyficznych przysiadów. Taka jazda pozwala wyczuć rower, zobaczyć jak na jazdę wpływa balansowanie ciężarem własnego ciała. Uczy jak jeździć po ostrych spadach. Pomaga to szczególnie w kolarstwie górskim, podczas jazdy na trudnym terenie. Przeszkody na torze pumptrack dostosowane są do jazdy w różnych prędkościach na różnego typu rowerach. Świetnie sprawdzą się tak górskie, profesjonalne rowery dla dorosłych jak i małe, dziecięce rowerki. Małe dzieci na takich placach zabaw mają okazję nauczyć się kontrolować rowerek na nierównym terenie i opanować jazdę na zakrętach. Młodzież podszlifować swoje umiejętności kolarskie i przygotować do wypraw górskich i rowerowych wycieczek. Na pumptrackach szaleją nie tylko rowerzyści ale również deskorolkarze, skaterzy oraz osoby jeżdżące na hulajnodze.

Tor rowerowy Kraków

Różnorodne tory na różne okazje.

Zróżnicowanie w pumptrackach jest spore nie tylko ze względu na kształt ale również materiał wykonania. Czasem tor jest wykopany wprost w ziemi, gdzie indziej to spora betonowa konstrukcja wpisująca się w większy sportowy skwer. Coraz bardziej popularne są również pumptracki modułowe. Te ostatnie zyskują przede wszystkim na prostocie montażu oraz, gdy jest to konieczne, demontażu. Modułowe pumptracki są również dobrą propozycją na różnego rodzaju wydarzenia, festyny, święta ponieważ można je wypożyczyć tylko na kilka dni. Ostatnio modne stało się stawianie takich chwilowych obiektów na eventy kolarskie, jak chociażby tegoroczne duże wydarzenie Małopolska Tour. Moda na rowery trwa w najlepsze. Propaganda zdrowego stylu życia, rezygnacji, kiedy to możliwe, z jazdy autem na rzecz jednośladowca przejawia się w wielu aspektach infrastruktury miejskiej. Miasta chętnie inwestują nie tylko w ścieżki dla cyklistów, ale również w obiekty, które mogą wzmocnić miłość do rowerów już wśród najmłodszych, takie jak rowerowe place zabaw. Jest to dobra choć długofalowa inwestycja w walkę ze smogiem, korkami i otyłością wśród przyszłych pokoleń.

Rowerowy plac zabaw Pumptrack.eu

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps

  FlowRampa to obiekt sportowy XXI wieku, dzięki swojemu designowi świetnie współgra z miejską architekturą oraz bez wątpienia stanowi jedno z bardziej innowacyjnych miejsc tego typu.

  2021/08/04 Czytaj dalej
 • Zalety pumptracków modułowych/mobilnych Zalety pumptracków modułowych/mobilnych

  Pumptrack to tor składający się z wzniesień nazywanych muldami, które umożliwiają jazdę na rowerze w tzw. systemie pompowania – nabierania prędkości poprzez prace ciężarem ciała a nie poprzez pedałowanie. Tory takie, stworzone z myślą o rowerzystach są ob

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw

  Coraz częściej spotykamy kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet czasem kilkuset metrowe tory, zwykle mające kształt spirali, na których szaleją rowerzyści, skateboardziści i osoby jeżdżące na rolkach lub hulajnodze. Szybko rozprzestrzeniająca się moda na pum

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Co to jest Pumptrack? Co to jest Pumptrack?

  Pumptrack to tor mający kształt pętli przeznaczony głównie dla rowerzystów, chociaż korzystają z niego również osoby jeżdżące na rolkach, desce i hulajnodze. Na tor ten składają się wzniesienia i pochyłe zakręty, które umożliwiają jazdę na rowerze bez ped

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Jak jeździć rowerem na pumptracku – podstawy Jak jeździć rowerem na pumptracku – podstawy

  Niekiedy pumptrack jest trasą wykopaną w ziemi, gdzie indziej to tor betonowy a coraz częściej także wykonany z kompozytów pumptrack modułowy. To właśnie ten typ często montowany jest w ostatnich latach w parkach, przy szkołach i na placach.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/20 Czytaj dalej