Pumptrack modułowy - ekonomiczny i przyjazny

Autor: Olga Bochenek-Dobrowolska 2019/06/21

Pumptrack jest miejscem spotkań ludzi w różnym wieku, uprawiających różne dyscypliny sportu. Przeznaczony jest zarówno dla użytkowników jeżdżących na rowerze, deskorolkach, rolkach i hulajnogach. Dzięki swojej konstrukcji jest on bezpieczny dla użytkowników, mogą z niego korzystać zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.
 

Krakowski Pumptrack modułowy


Pierwszą z zalet pumptracka modułowego jest możliwość jego rozbudowy i co za tym idzie - mobilność. Dzięki modułowości pumptracka, możliwe jest powiększenie go o nowe elementy, czy też zmiana jego kształtu. Takie cechy sprawiają, że jest on atrakcyjnym obiektem przez długi czas. Dodatkowo możliwość rozbudowy sprawia, że przeprowadzenie takiej inwestycji może być rozdzielone na kilka etapów.  Zaczynając od niewielkiego obiektu, co jakiś czas można go rozbudowywać o nowe moduły, co prowadzi do uatrakcyjnienia, rozłożenia inwestycji w czasie i podzielenia jej na kilka etapów. Dzięki temu  powstaje niepowtarzalny obiekt, zwiększający atrakcyjność przestrzeni miejskiej i urozmaicający infrastrukturę sportową. Pumptrack często zlokalizowany jest w sąsiedztwie innych obiektów, takich jak skatepark czy flowpark. W ten sposób tworzony jest kompleks nowoczesnych obiektów sportowych. Na zdjęciach widoczne są przykładowe realizacjie pumptracków modułowych marki Pumptrack.eu.
 

Duży pumptrack kompozytowy

Mobilność pumptracka modułowego polega na możliwości jego demontażu, przeniesienia i montażu w innym miejscu. Z tego powodu może on być atrakcją podczas lokalnego eventu, przeprowadzania warsztatów czy też zawodów.
Element jezdny pumptracków modułowych wykonany jest z wytrzymałego kompozytu, pokrytego warstwą antypoślizgową. Jest odporny na warunki atmosferyczne i posiada aż 5 lat gwarancji na ten element. Możliwe jest przedłużenie jego żywotności, między innymi dzięki takim zabiegom, jak demontaż i przechowywanie modułów w suchym miejscu w okresie zimowym.

Kolejną zaletą pumptracka modułowego jest niewielka ingerencja w środowisko podczas jego budowy. Pumptrack może zostać zamontowany w dowolnym miejscu na utwardzonej nawierzchni. Spadek terenu nie tylko jednak przekraczać 3%. Podłoże pod pumptrack może stanowić asfalt, beton lub wyrównana warstwa kruszywa. Jednak podłoże to musi się znajdować jedynie pod linią toru oraz po 50 centymetrów z każdej jego strony. Dzięki temu unika się niepotrzebnego zabetonowania terenu, zachowując więcej terenów zielonych. Ponadto nie trzeba formować terenu pod pumptrack, jak to ma miejsce w przypadku pumptracków asfaltowych. Takie rozwiązania sprawiają,  że pumptrack modułowy jest zarówno ekonomiczny, jak i przyjazny środowisku. Dodatkowo pomaga w zachowaniu dużej ilości zieleni jako, że tego typu obiekt nie wpływa znacznie na krajobraz. Stanowi jedynie jego urozmaicenie (na przykład w parku).
 

Skwer sportów miejskich

Konstrukcja pumptracka modułowego

Pumptrack stanowią moduły składające się z drewnianej konstrukcji oraz elementu jezdnego. Element jezdny pumptracków modułowych wykonany jest z wytrzymałego kompozytu, pokrytego warstwą przyczepną TechGrip. Kompozyt zapewnia komfort jazdy dla użytkowników i gwarantuje ich bezpieczeństwo. Konstrukcję tworzy sklejka wodoodporna, podwójnie laminowana, która zapewnia trwałość i odporność obiektu. Pumptrack złożony jest z band i pompek rozpędowych – specjalnie połączonych modułów umożliwiających rozbudowę toru o dodatkowe elementy.

Istnieje kilka technologii budowy pumptracków, jednak najnowsza z nich to technologia pumptracków modułowych dopasowana do potrzeb dzisiejszych społeczności. W odróżnieniu od pumptracków ziemnych czy asfaltowych, pumptracki modułowe są mobilne, dzięki czemu możliwe jest nie tylko ich przenoszenie, ale również  rozbudowa.

Poprzedni artykuł
 • FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps FlowRampy - innowacyjny produkt Grupy Techramps

  FlowRampa to obiekt sportowy XXI wieku, dzięki swojemu designowi świetnie współgra z miejską architekturą oraz bez wątpienia stanowi jedno z bardziej innowacyjnych miejsc tego typu.

  2021/08/04 Czytaj dalej
 • Zalety pumptracków modułowych/mobilnych Zalety pumptracków modułowych/mobilnych

  Pumptrack to tor składający się z wzniesień nazywanych muldami, które umożliwiają jazdę na rowerze w tzw. systemie pompowania – nabierania prędkości poprzez prace ciężarem ciała a nie poprzez pedałowanie. Tory takie, stworzone z myślą o rowerzystach są ob

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw Obiekt sportowy dla dzieci | rowerowy plac zabaw

  Coraz częściej spotykamy kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet czasem kilkuset metrowe tory, zwykle mające kształt spirali, na których szaleją rowerzyści, skateboardziści i osoby jeżdżące na rolkach lub hulajnodze. Szybko rozprzestrzeniająca się moda na pum

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Co to jest Pumptrack? Co to jest Pumptrack?

  Pumptrack to tor mający kształt pętli przeznaczony głównie dla rowerzystów, chociaż korzystają z niego również osoby jeżdżące na rolkach, desce i hulajnodze. Na tor ten składają się wzniesienia i pochyłe zakręty, które umożliwiają jazdę na rowerze bez ped

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw Pumptracki - moda na rowerowe place zabaw

  Pumptrack to tor rowerowy, mający zazwyczaj kształt okręgu chociaż niejednokrotnie przybierający inne formy, na przykład ósemki. Tor ten pełen wzniesień i spadów, ostrych zakrętów jest pomysłową konstrukcją umożliwiającą jazdę w systemie tzw. „pompowania”

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/27 Czytaj dalej