Dzieci na rolkach - w jakim wieku zacząć?
2019/09/06
Jest wiele przesłanek do tego, aby od jak najmłodszych lat angażować pociechy w aktywność sportową. Ruchowa pasja nie tylko rozwija wydolność organizmu i chroni przed otyłością. Jak wykazują badania, sport uprawiany z zaangażowaniem przez dzieci i później nastolatków, zmniejsza szanse na popadnięcie w nałogi a nawet wspomaga zdolności umysłowe, pomaga osiągać lepsze wyniki w szkole. Rolki to kusząca propozycja dla najmłodszych - dzieci widzą w niej dobrą zabawę. Można jeździć całą rodziną ale też z przyjaciółmi – a więc motywacji nie brakuje. Lecz czy jest to dobry wybór ?
Jak rolki wpływają na zdrowie?
Jazda na rolkach świetnie wpływa na kondycję i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. W dobie problemów z otyłością, które zaczynają się już w coraz młodszym wieku, jazda na rolkach może stanowić dobrą profilaktykę. Godzinna jazda na rolkach pozwala spalić nawet do 700 kcal.
Bardzo ważną zaletą tego sportu jest to, że dobrze wykonywany stosunkowo mało obciążą stawy. Dlatego też jest zdrowszy dla kolan i kręgosłupa niż np.: bieganie lub gra w piłkę nożną.
Rolkarstwo to sport aerobowy. W czasie pełnego zaangażowania treningu znacznie wzrasta tętno, krew szybciej krąży i dostarcza tlen do tkanek. Dzięki temu poprawia się kondycja i wydolność organizmu.
Utrzymanie balansu na rolkach to spore wyzwanie, potrzeba trochę czasu by opanować tą zdolność. Jednak zdobywając tą umiejętność, rozwijamy zmysł równowagi i koncentracji. Równoważenie własnego ciężaru angażuje mięśnie brzucha, klatki piersiowej oraz pleców – tzw. mięśnie głębokie.
Bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach
Najważniejsze jest to by zadbać bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku treningu dzieci. Żeby jazda na rolkach nie stwarzała zagrożenia dla dzieci, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym aby jeździć w bezpiecznym miejscu. Częstym zaskoczeniem jest, że nie wolno jeździć na ścieżkach rowerowych – wg. przepisów rolkarz traktowany jest jak osoba piesza. Warto unikać chodników zlokalizowanych tuż przy ruchliwych drogach. Zamiast tego lepiej wybrać np. alejki w parku. Podczas każdego przejazdu dziecko powinno mieć założony dobrze dopasowany kask. To niezbędny element nawet przy wolnej jeździe rekreacyjnej. Przydadzą się również ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Bardzo ważne jest również to, aby same rolki były dobrze dobrane – but musi odpowiednio stabilizować kostkę i trzymać ją w poprawnym ułożeniu. Kupowanie nieco większego sprzętu „na zapas” być może jest kuszące, jednak może się skończyć przykrym wypadkiem i kontuzją. Podczas zakupu, warto poprosić o pomoc specjalistę i dobrze się zastanowić nad dobraniem optymalnego sprzętu dla dziecka.
W jakim wieku zacząć jeździć na rolkach?
Każde dziecko rozwija się swoim własnym trybem, dlatego też ciężko podać dokładny wiek. Im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym dziecko łatwiej opanuje odpowiednią technikę i pewność jazdy. Zazwyczaj już czteroletnie dziecko ma na tyle rozwiniętą koordynację ruchową, że jest w stanie opanować zdolność podstawowej jazdy na rolkach. Jednak u takich maluszków dobrze jest rozpocząć naukę od wrotek, które dają większą stabilność i zabezpieczają przed nieodpowiednim wyginaniem kostek. Opanowanie jazdy na wrotkach pomoże później w utrzymaniu odpowiedniej postawy podczas jazdy na rolkach. Rolki warto wprowadzić już gdy dziecko osiągnie wiek ok. 7 lat. Jeżeli od razu chcemy zacząć naukę od rolek, poczekajmy aż dziecko będzie mieć 5-6 lat. Kluczową rolę w takiej decyzji powinna odegrać ocena rodzica, który dobrze zna indywidualne możliwości swojego dziecka.